garesh
05 اسفند 1401 - 20:06

بلینکن: فشارها بر روسیه ادامه دارد

وزیر خارجه آمریکا رویکرد جنگ افروزانه کشورش در اوکراین را حمایت از مردم این کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید این کشور همنوا با متحدان غربی خود به تحریم و تشدید فشارها بر روسیه ادامه می‌دهد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، که کشورش در واقع آتش افروزی اصلی جنگ در اوکراین است، در سالگرد جنگ اوکراین مدعی شد که آمریکا خود را متعهد به حمایت از مردم اوکراین می‌داند و بر تشدید تلاش‌های خود برای افزایش مسئولیت پذیری کرملین پایبند است.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص تحریم‌های کاخ سفید که ساعاتی پیش علیه کرملین وضع شد، گفت: تحریم‌های اقتصادی ما که با همراه با گروه هفت آن را اعلام کردیم حاکی از آن است که بر اعمال فشار بر پوتین ادامه خواهیم داد.

بلینکن یادآور شد که دور تازه تحریم‌ها بیش از ۶۰ فرد و نهاد روسی را، که در مدیریت عملیات نظامی علیه اوکراین مشارکت داشته، را هدف قرار داده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، این تحریم‌ها شامل وزرا و مقامات عالی رتبه روس و همچنین افراد و نهادهایی از این کشور می‌شود که در سرزمین‌های الحاقی به روسیه فعالیت می‌کنند.

بلینکن افزود: ما سه سازمان بزرگ را که برروی توسعه تسلیحات هسته‌ای روسیه کار می‌کنند، را مورد تحریم قرار دادیم.

از ابتدای جنگ اوکراین تاکنون کشورهای اروپایی به این بهانه رویکرد ضد روسی خود را تشدید کرده‌اند. در حالی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته بود که هدف از این عملیات «حمایت از مردمی است که بیش از ۸ سال تحت نسل کشی و آزار و اذیت رژیم کی یف قرار داشتند» اما آمریکا و کشورهای غربی برای مقابله با پیشروی ارتش روسیه، ضمن ارسال انواع تسلیحات پیشرفته به ارتش اوکراین، تاکنون تحریم‌های زیادی علیه روسیه اعمال کرده‌اند. از سوی دیگر «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه نیز گفته است هر گونه محموله و کاروانِ حامل تسلیحات نظامی برای اوکراین، هدفی مشروع برای نیروهای روسیه است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1054606